Як діяти населенню в разі виникнення надзвичайних ситуацій? Поради

Дата: 22.02.2022 10:18

Фото без описуФото без опису

Оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій здійснюється через мережу дротяного мовлення, а також через місцеві радіомовні станції і телебачення та пересувні автомобілі, які оснащені гучномовцями.

1) Як діяти при проведенні евакуації?

Перед повідомленням про порядок та початок евакуації буде подано звуковий сигнал «УВАГА, ВСІМ!» – сирени і переривисте звучання електросирен.

Почувши цей сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення про надзвичайну ситуацію та порядок дій. Тим, хто знаходиться на вулиці, слід зайти в установу, магазин, де попросити зробити теж саме.

На кожний випадок надзвичайних ситуацій підготовлено різні варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.

Уподовж 5 хвилин після подачі звукових сигналів передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію. Вислухавши повідомлення, кожний громадянин повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.
Загальні правила:

– Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
– Уточніть місце найближчого укриття (приміром, підвальне приміщення, метрополітен, паркінг).
– Підготуйтеся: при виході з собою упакуйте в герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас питної води та консервованих продуктів на 2-3 доби, найпростіші засоби санітарної обробки та гігієни. Дітям дошкільного віку вкласти в кишеню або пришити до одягу записку, у якій вказати прізвище, ім’я та по-батькові дитини та батьків і домашню адресу.
– Обов’язково взяти з собою засоби індивідуального захисту (протигази, респіратори, марлеві пов’язки).
– Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі.
– На збірних евакуаційних пунктах уважно слухайте та чітко виконуйте всі розпорядження посадових осіб евакуаційних органів та органів охорони громадського порядку.

2) Як діяти населенню в місцях бойових дій?

– При першій же нагоді залиште місце ведення бойових дій! Майте при собі документи.
– Якщо це неможливо, варто вивісити на будинку плакат: «ТУТ МИРНІ ЖИТЕЛІ/ЗДЕСЬ МИРНЫЕ ЖИТЕЛИ».
– зробіть запас продуктів харчування і питної води;
– якщо є змога, обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, передбачте там наявність аварійного виходу;
– у разі наявності земельної ділянки обладнайте укриття на такій відстані від будинку, яка перевищує його висоту;
– з’ясуйте, де у разі потреби вам може бути надана медична допомога;
– якщо у вашому районі розпочалась перестрілка, ляжте на підлогу під вікно або у ванній кімнаті;
– по квартирі пересувайтесь поповзом.
– якщо перестрілка застала вас на вулиці: негайно ляжте на землю; якщо по вас не стріляють, займіть найближче укриття (канаву, яму), переповзіть під бетонний бордюр; не виходьте звідти до завершення обстрілу.

ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ:

– підходити до вікон, якщо почуєте постріли;
– спостерігати за ходом бойових дій;
– стояти чи перебігати під обстрілом;
– конфліктувати з озброєними людьми;
– носити армійську форму або камуфльований одяг;
– демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
– підбирати покинуті зброю та боєприпаси.

У разі, коли Ви потрапили під удар авіації, знаходячись поза межами будівель, слід лягти на землю по можливості у найбільш заглиблені місця (канави, рівчаки тощо), прикрити голову якимись речами або, на крайній випадок, руками і дочекатись закінчення вибухів.

3) Як діяти при виявленні вибухонебезпечних предметів?

– при виявленні вибухонебезпечного (чи потенційно вибухонебезпечного) предмету не чіпайте його і не намагайтесь розібрати;
– негайно повідомте в найближче відділення міліції, у військкомат, органи місцевої виконавчої влади, райвідділ ДСНС або за телефонами «101», «102»;
– побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховайтесь чи ляжте на землю. Навіть у тому разі, коли знаходитесь на значній відстані від місця вибуху, оскільки можливе поранення камінням, уламками та ін.
Рекомендації для дорослих:

– позначте місце знахідки небезпечних предметів;
– виставте тимчасову охорону;
– доведіть до присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, бо це загрожує життю;
– негайно сповістіть у місцеві органи влади, міліцію про знахідку;
– не допускайте до місця знахідки інших людей, особливо дітей.

Рекомендації для дітей:

– позначте місце знахідки;
– не торкайтеся підозрілих предметів і не дозволяйте робити це іншим;
– про знайдені предмети негайно сповістіть дорослих (у школу, міліцію, найближчу установу);
– не розводьте багаття поблизу знахідки;
– запам’ятайте дорогу до того місця, де була виявлена знахідка і поставте помітні позначки.